U toku Priče i snovi rezidencije u Sastajalištu Četiri vode, umetnik i prijatelj Rej DiKapua imao je priliku da podeli svoju ljubav prema umetnosti i kuvanju, kroz spremanje fokaće za ukućane, deljenje svojih crteža, dugogodišnjeg iskustva sviranja perkusija i rada sa prirodnim materijalima: drvetom i metalom, sa djacima srednje Umetničke škole u Užicu, decom iz komšiluka i šire okoline. Ova prva poseta Srbiji je bila i prilika za razgovore o budućnosti kroz refleksiju na dugogodisnje Jelenino i Rejevo poznanstvo, prijateljstvo i njihove razlicite politicke i klasne pozicije, unutrasnje borbe, previranja, (ne)privilegije dve kulture.
„Moj boravak u sastajalištu Četiri vode bio je višestruko bogato iskustvo. Dočekan sam s toplinom i gostoprimstvom koje pružaju podršku onome što je generativno, onome što je dobro, korisno i ispunjeno nadom. Upoznat sam s bogatstvom zemlje, delom kulture i istorije, kao i sa širim krugom porodice koja čuva ovo mesto i prostor vrednog rada, dubokog srca i uma, priča i snova. To je posvećeno mesto gde naši zajednički potencijali mogu postati vidljivi, od kojih su neki potpuno očigledni, dok su drugi latentni, odmarajući se u poljima sposobnosti koje imamo i izbora koje donosimo, svesno ili nesvesno.“ – Rej DiKapua
U toku Rejevog boravka organizovale_i smo:
*radionicu pravljenja afričkog muzičkog instrumenta kalimba u okviru koje su polaznice_i imale_i priliku da naprave svoj instrument. Tokom ovog procesa mogle_i su da se upoznaju sa tehnikom štimovanja instrumenta i tehničkom obradom drveta i metala uz korišćenje mehaničkih alata.
*posetu srednjoj Umetničkoj školi, povodom predstavljanja otvorenog poziva i programa Četiri vode Letnje skole drustveno angazovanog murala Kako diskutujemo prostor u kom živimo? prilikom koje su Rej i umetnica i saradnica na programu Jana Danilović podelili svoj rad sa đacima.
*izlet do Niša i Sićevačke klisure gde smo posetili zadužbinu Nadežde Petrović u Sićevu, mestu odrzavanja najstarijih likovnih kolonija na Balkanu i jedanaesti Artfemine festival u Niš u kom je Jelena Prljević (ispred Četiri vode i HEKLER kolektiva) bila učesnica programa. Festival organzovan od strane Centra za devojke u Nišu.
Rej DiKapua trenutno stvara velike, složene crteže koji istražuju preseke između slike i procesa percepcije, prepoznavanja i stvaranja značenja, s ciljem da izazove i remeti moguće obrasce tumačenja. Njegov rani rad obuhvatao je i skulpturu i crtež. Borio se s postojanjem u modernom ljudskom iskustvu i bio je znatiželjan u vezi s psihološkim, političkim i kontemplativnim tonovima koje specifični gestovi, arhetipski oblici i kulturni artefakti mogu pobuditi. Njegov kasniji rad proširuje ove tematske sfere kroz interesovanje za fenomenologiju iskustva kao praksu stvaranja umetnosti koja istražuje uslovljene aspekte memorije, mišljenja i uma.
DiKapuin rad je bio izlagan nacionalno i internacionalno i podržan stipendijama, nagradama i rezidencijama, uključujući dve umetničke rezidencije u MacDowellu, rezidenciju umetničke kolonije Millay; rezidenciju umetnika u Vindolanda rimskom utvrđenju/Muzeju Česterholm, Nortamberlend, UK.
DiKapua je član fakulteta na Departmanu za umetnost/istoriju umetnosti od 1984. godine i trenutno je koordinator za studije 3D umetnosti i skulpture. Od 2004. do 2014. godine obavljao je funkciju zamenika šefa za prijem i regrutaciju. Godine 2014, Institut za nastavu i učenje dodelio mu je titulu Univerzitetskog profesora, najviše priznanje za nastavnike na Univerzitetu u Konektikatu.