LETNJA ŠKOLA | 2024. | DRUŠTVENO ANGAŽOVANI MURAL |

INFO + Učesnice/i

INFO + Učesnice/i

Ovogodišnja Četiri vode letnja škola društveno angažovanog murala nosila je temu Kako diskutujemo o prostoru u kojem živimo?. Naša ovogodišnja saradnica i mentorka u okviru programa bila je umetnica Jana Danilović. Javni poziv za učešće bio je otvoren za đake svih smerova i razreda srednje Umetničke škole Užice. Ideja pozivanja savremenih umetnica_ka i aktivista_kinja na angažman sa učenicama_ima srednjih škola dolazi iz neophodnosti izlaganja različitim vidovima izraza i društveno-angažovanih praksi koje mogu podstaći mlade da na kreativan i proaktivan način promišljaju društvo i kontekste kog su deo. 

Bilo nam je važno da naglasimo značaj interdisciplinarnosti i feminističkih principa u okviru kolektivnog rada, pružajući alternativu/otpor principima dominacije i takmičenja. 

Program je održan tokom juna i jula, i uključivao je:

* tri onlajn radionice (29. jun, 6. i 13. jul) 

* četvorodnevni boravak i oslikavanje zida u sastajalištu (25. – 28. jul)

* gostujuće predavanje umetnice i aktivistkinje Marije Marković 

* likovnu radionicu za decu iz komšiluka

* svečano otvaranje murala (28. jul).

U okviru onlajn radionica učesnice su kolektivno razvijale skicu za zid i promišljale pojave iz njihove neposredne okoline koje se tiču zaštite i urušavanja životne sredine. Vreme provedeno u sastajalištu uključivalo je razgovore o društveno-političkim, ekološkim i emotivnim izazovima mladih ljudi danas, druženja oko vatre, šetnje po selu, razgovore sa meštankama_ima i uživanje u domaćoj kuhinji. Neke od tema koje su našle svoje mesto u finalnoj slici kao pojave koje izazivaju brigu i strah jesu nedavni požar na deponiji Duboko Užice i izostanci javnih rasprava koji rezultiraju neobaveštenošću meštana i nekontrolisanom sečom šuma zarad izgradnje postrojenja za vojnu industriju u naseljenim područijima poput novootvorene fabrike municije Prvi Partizan u neposrednoj blizini sastajališta. 

Propratni program omogućio je polaznicama da se upoznaju sa Marijinim razvojnim umetničkim putem koji obuhvata preplitanje umetnosti, feminizma, aktivizma i preduzetništva. Kroz video radove Dokolica i Želim da paničite promišljale_li smo odnos čoveka i prirodne sredine, osećaje krivice, nelagodnosti, zabrinutosti sa kojima se svakodnevno borimo živeći u doba ekstraktivizma i neophodnost udruživanja kao alata koji omogućava preživaljavanje i osećaj sigurnosti. 

Svečano otvaranje murala bila je prilika da se okupimo zajedno sa prijateljima, porodicama i komšilukom proslavljajući rad svih koji su omogićili realizaciju ove letnje škole.  

Akcija se realizovala u okviru projekta EU resurs centra u Srbiji koji sprovodi BOŠ (Beogradska otvorena škola), a podržava Evropska unija.

Jana Danilović je muralistkinja i teoretičarka street art-a i savremenog slikarstva u javnom prostoru, sa akcentom na vezi slike i društveno-političkog koneksta u kome nastaje. Doktorirala na FPU odbranivši doktorski istraživački projekat Grad i slika – značaj i funkcija slikarskih intervencija u javnom prostoru. Njeni murali mogu se videti u Srbiji, Hrvatskoj, Grčkoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Francuskoj i Belgiji.

Marija Marković je interdisciplinarna umetnica čiji rad uključuje video, slikarstvo, crtež, instalaciju i skulpturu. Završila je master studije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, 2011. godine, kao i master studije na Novoj školi Parsons u Njujorku, 2017. godine. Njen skoriji rad istražuje mentalne, fizičke i društvene implikacije klimatskih promena. Koosnivačica, aktivistkinja u neformalnoj i neprofitnoj organizaciji Zeleni talas, i koosnivačica i umetnička direktorka u Fragment Inc. kompaniji koja se bavi proizvodnjom ploča od recikliranog stakla. Svoje radno i izlagačko iskustvo sticala u Srbiji, SAD, Kini, Južnoj Koreji, Litvaniji, Kolumbiji, Austriji, Španiji, itd.