LETNJA ŠKOLA 2023 HEKLER | 4 VODE
Ovo leto obeležila je premijerna HEKLER | Četiri vode letnja škola održana od 5. jula do 15. jula 2023. godine u Ljubanjama, selu blizu grada Užica, u Srbiji. Slavili smo pet godina HEKLER-a i tri godine rada uloženih u razgovore, restauraciju i izgradnju sastajališta Četiri vode.
Ugostili smo 10 prijatelja i saradnika i saradnica koje čine umetnici i umetnice, arhitektice, edukatori i edukatorke i aktivistkinje, pozivajući ih da promisle potrebe i potencijale sastajališta Četiri vode praktikujući kolektivnu negu. Tokom ovih deset dana učesnicima i učesnicama letnje škole obezbeđen je prostor za odmor, razmišljanje i igru, uživanje u zdravoj hrani, posete lokalnim mestima i inicijativama, kao i mogućnost da podele svoje prakse i istraživanja sa ostalim učesnicima i učesnicama letnje škole. Organizovali smo javne prezentacije, projekciju filma i radionice i primenjivanjem raznih medija, kritičkih i eksperimentalnih aktivacija centrirali kolektivne metodologije kao odgovor na dato mesto okupljanja.
Marina Ilić (rođena 1988) je arhitektica sa međunarodnom praksom fokusiranom na rekonstrukciju i adaptivnu ponovnu upotrebu. Ona je suosnivačica DJEVE kolektiva, post-arhitektonskog kolektiva strukturiranog na način koji podstiče i unutrašnju i spoljašnju saradnju, a istovremeno održava snažnu ideju individualnog izražavanja. Marina trenutno živi i radi u Stokholmu.
Margot Savin Vidović se bavi ilustratracijom za decu. Godine 2017, zajedno sa suprugom Markom Vidovićem, osnovala je brend za decu pod nazivom Lajra dizajn. Lajrinu pretežnu delatnost čine ilustracije za decu, izrada jedinstvenih igračaka od drveta, keramike i drugih prirodnih materijala. 2020. godine upisala se na kurs keramike u Keramiks skver u Novom Sadu. Diplomirala je slikarstvo 2009. godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Aktivna je u pomaganju i spašavanju životinja u nevolji.
Džošua Nerodžinski (rođen 1982) je umetnik koji spaja slikarstvo i forenzičku fotografiju kako bi se bavio ličnim i nacionalnim istorijama. On je suosnivač HEKLER-a, transnacionalne umetničke platforme koja podstiče kritičko i eksperimentalno ispitivanje gostoprimstva i konflikta. Selekcija nagrada uključuje nagradu Nacionalnog doprinosa za umetnost i umetničke rezidencije u okviru Džozef i Ani Albers Fondacije, Sem i Adel Golden Fondacije, i Vaseik umetničke rezidencije. Džoš je stipendista AIM Bronks muzeja i trenutno živi i radi u Meksiko Sitiju.
Miloš Bojović je fotograf i povremeno pisac. U svom radu, Miloš istražuje odnose straha, anksioznosti i mogućnosti izbora u prostoru mašte. Eksperimentiše u oblastima slike, zvuka i teksta, koje spaja u video instalacijama i filmovima. On je suosnivač ŽTMRLJ.PROD, producentske kuće koja istražuje teme unutar underground filma, muzičkih spotova i stop-motion animacije. Blisko sarađuje sa Jelenom Prljević na različitim projektima i idejama, gde je projekat Četiri vode od glavnog interesa. Piše različite vrste tekstualnih formi koje su do sada objavljene u online časopisu Tag. Živi u Požegi, Srbija.
Boško Bošković je Reiki master, trenirani i sertifikovan u liniji Usui Šiki Rjoko i zvučnom isceljiteljstvu u okviru Isceljiteljskog centra u Sausalito, Kalifornija. Bošković je osnivač Letc Hil NYC, privatne prakse specijalizovane u Reiki tretmanima, i koordinator Reiki zajednice u Minka Bruklin. Održava Reiki i velnes časove u Grand Strit Hiling Prodžekt i staračkim domovima u Njujorku.
Janis Andronikidis je istoričar umetnosti, pisac i prevodilac. Godine 2021. pokrenuo je tekući istraživački projekat oko pojmova prevoda i arhive. Originalno predstavljen kao serija dvojezičnih pesničkih pisama u kontekstu The Whole Life Academy u Haus der Kulturen der Welt (HkW, Berlin), preuzeo je različite oblike i materijalnosti: tekst/fotografija/film/zvuk. Štampana publikacija Plavi magneti: prevod kao arhivski proces, koju će objaviti A) GLIMPSE) OF), je nastavak istraživačkog projekta – dvojezična poetska epistolarna korespondencija između A1 i A2, koja se odvija oko njegove porodične arhive. Studirao je istoriju, arheologiju i istoriju umetnosti na Aristotelovom univerzitetu u Solunu, a magistarski rad, Dokumentovane subjektivnosti, umetnička autonomija i socijalni registar: kritička analiza vizije Forenzičke arhitekture završio je na Edinburg umetničkom koledžu. Njegovi tekstovi i prevodi, u različitim formatima, mogu se naći, između ostalog, u Filozofija svetske demokratije, Drugi pogled/Drugi ekran, TripleAmpersand &&&, Arts Catalyst, i Ultra Dogme. Od 2022. godine sprovodi istraživanje na Novom Centru za Istraživanje i praksu.
Jelena Antanasijević je kostimografkinja i edukatorka. Jelena ima dve master diplome, sa Univerzitetu u Konektikatu i sa beogradske Akademije primenjenih umetnosti. Od 2008. godine, dizajnirala je kostime za preko trideset produkcija uključujući operu, mjuzikle, drame, osmišljene predstave, kratke filmove, TV i reklame u SAD i Beogradu, Srbija. Počevši od 2017. godine, ona se više fokusira na podučavanje dizajna kostima i tehnologije na nekoliko škola, koledža i univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama: Univerzitet u Konektikatu, Komjuniti Rutc na Bruklin koledžu, i najskorije, na PEJS Univerzitetu u Njujorku gde je predavala kao redovna profesorka i delovala kao direktorka kostima. Trenutno – Jelena pokreće svoj posao ilustracije koristeći svoje znanje i veštine pripovedanja kao kostimografkinja.
Nina Komel je vizuelna umetnica i grafički dizajner. Stekla je master diplomu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, specijalizujući se za nove medije. Pored toga, osnovne studije završila je na Odeljenju za slikarstvo na Akademiji umetnosti u Banja Luci. Godine 2016. nagrađena je ZVONO nagradom, kojom je prepoznata kao obećavajuća mlada vizuelna umetnica u Bosni i Hercegovini. U okviru vizuelnih umetnosti, Komel se bavi istraživanjem i reinterpretacijom političkih pejzaža, kao i ličnih narativa unutar Balkanske regije. Njeni umetnički koncepti su usmereni na naglašavanje percepcije identifikovanja apsurdnih okolnosti i svakodnevnih detalja koji su integralni deo zajedničkih ljudskih iskustava.
Dimitrije Turudić je rođen 1995. godine u Užicu. Upisuje Umetničku školu u Užicu 2010. godine, i diplomira 2014. godine na smeru Tehničar dizajna grafike. Iste godine upisuje Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, na slikarskom odseku, u klasi profesora Milivoja Miška Pavlovića, gde provodi prve dve godine studija. Diplomirao je 2018. godine na slikarskom odseku u klasi profesora Dobrice Bisenića, u čijoj klasi je završio i master studije 2019. na slikarskom odseku. Stipendista je Dositeja fonda za mlade talente. Živi i radi u Beogradu.
HEKLER je transnacionalna umetnička platforma i kolektiv posvećen kritičkom i eksperimentalnom ispitivanju gostoprimstva i konflikta. Spaja umetničke, pedagoške, izdavačke i organizacione strategije centrirajući razmenu znanja, oslobađajuće potencijale saradničkog i kolektivnog rada.